ADAMER Projesi

PROJE AMACI

Marmara Denizi'nde canlı yaşamının önemli halkalarından olan mercanların yok olmaya başlaması üzerine, Türkiye'de ilk kez uygulanan transplantasyon yöntemi ile taşınarak, mercanların yaşamasını ve çoğalmasını sağlamak.

Yassıada'da gerçekleştirilen inşaatın atıkları, gırgır ağlarının denize atılması ve son dönemde görülen yoğun kirliliğin etkilediği, Yassıada ve Sivriada'nın 25-30 metre derinliğindeki proje konusu sarı mercan türlerini, nispeten bu tehlikelerden uzak Neandros (Tavşan Adası) adasına özel yöntemlerle taşıyarak, yaşam alanı oluşturmak.

Sarı mercanların kurtarılması ve çoğalması ile diğer deniz canlılarına yumurtlama alanı ve yaşam kaynağı yaratılması.

PROJE DETAYLARI

Yassıada ve Sivriada derinliklerinden alınacak mercanlar, aynı su derinliğinde oksijenle buluşmadan Neandros Adasına taşınacaktır.

Tekrar aynı derinlik ve eşortama indirilip, Üniversitenin belirlediği noktalara ekilecektir.

Tüm taşıma işlemleri bittikden sonra 20 günde bir izleme dalışları yapılacak, veriler alınacaktır.

Yassıada ve Sivriada' da bulunan bu hassas, koruma altındaki deniz canlılarının daha uygun koşullara taşınmasıyla oluşturulacak doğal deniz resifine ekilmesi sayesinde, yoğun kirleticilerden, inşaat sürecinde ortaya çıkan yoğun çözelti ve hafriyat atıklarıyla, diğer ölümcül ortamdan uzaklaştırılmış olacaktır.

Projenin çıktıları tez olarak yazılacaktır.
Sualtı fotoğrafları çekilecek ve projeye özel olarak Beng Production tarafından proje belgeseli yapılacaktır.
Projeyi takip eden aylar içerisinde ekimi yapılan Neandros Adası'nın deniz koruma bölgesi ilan edilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.
''ADAMER'' Türkiye' de ilk ve tek doğal mercan resifi (nakliyesi ve dikimi) projesi olarak planlanmıştır.